Valóra vált Nemes Jeles László rémálma
A mozi és a filmszalag melllett kampányoló rendező filmje, a Saul fia már akár telefonon is megnézhető. Közben a DVD- és Bluray-kiadás a Star Wars iránti érdeklődést is felülmúlhatja.
A mozi és a filmszalag melllett kampányoló rendező filmje, a Saul fia már akár telefonon is megnézhető. Közben a DVD- és Bluray-kiadás a Star Wars iránti érdeklődést is felülmúlhatja.
„Izrael kihagyott egy Oscar-díjat”- közölték az izraeli televízióban már a Saul fia Cannes-i nagydíja elnyerésének bejelentése után. A kissé kaján megjegyzéssel arra céloztak, hogy az izraeli filmipar elutasította a rendező kérését a film finanszírozására. A kritikusok igen kedvező fogadtatása ellenére a film Izraelben nem mondható nagy nézettségűnek.
A Kossuth- és Oscar-díjas filmalkotók a március 15-i díjátadást követően csatlakoztak a pedagógusok, diákok és szülők tüntetéséhez a parlament mellett.
A Saul fia rendezőjén, operatőrén és főszereplőjén kívül, Balázs Fecó, Benedek Miklós és Lukács Sándor is Kossuth-díjat kapott. Széchenyi-díjat kapott többek Erdő Péter. Járai Zsigmondot Magyar Érdemrend nagykeresztjével tűntették ki. A Magyar Érdemrend középkeresztet kaptak a Saul fia producerei és Kassai Lajos lovasíjász is.
Sok gyerek nem ment suliba, a baloldal győzött Salgótarjánban, százmilliárdokat titkosított a Fidesz-többség, Oscar-díj a Toldiban, bajor látogatás a Parlamentben, felbolydult Herceghalom, évértékelő és tüntetés Budapesten - képes összeállításunk a hét fontosabb eseményeiből.
A 2013-as videón Nemes Jeles László és Sipos Gábor producer egy jeruzsálemi filmszakmai fórumon beszél az akkor még S. K. címen futó filmtervről.
Először beszélt nyilvánosan az Oscar-díj elnyerése óta Nemes Jeles László és a Saul fia stábja. A rendező mesélt a Spielberggel való beszélgetéséről és a jövőbeli terveiről, de az is kiderült, hogy Saul fiai címmel programot indít a Magyar Zsidó Múzeum.
Nemes Jeles László cáfolta a Blikk közlését, hogy Párizsban marad: évek óta Budapesten él, és ezen egyelőre biztos nem változtat.
A kormánybiztos az Origónak adott interjúban mesélt arról, ő hogyan vette ki a részét a Saul fia sikeréből, és hogyan lehetne ezt a magyar film javára fordítani. Elárulta, hogy szerinte mi a hazai filmgyártás legnagyobb problémája, miért adnak egyre több pénzt a filmekre, és hogy idén milyen nagy nemzetközi produkciók érkeznek Magyarországra.
A Twitteren közben az a téma, hogy ízléstelen volt Wagner zenéjét bejátszani akkor, amikor a Saul fia rendezője végzett köszönőbeszédével.
Egy nap, öt hír, amiről ma este beszélnek: Megvan az Oscar, a csúcsra ért a Saul fia; sok diáknak lehetett ideje ma megnézni a filmet, az iskolák ugyanis kongtak az ürességtől, mivel a szülők a tanulók otthon tartásával álltak ki a pedagógusok mellett; a Nemzeti Választási Bizottság hozta a formáját, így tárt ajtókkal engedte tovább Orbán népszavazás-kezdeményezését, eközben kimondta, hogy nem szép, ha kopaszok gyülekeznek a választási irodában, de az a kedves hölgy, Erdősi Lászlóné bizony nem használta ki a helyzetet, ráadásul a herceghalmi polgármester feleségének kérdését átengedte az NVB; kiderült, hogy Kaposváron kiszolgáltatott gyerekekkel kegyetlenkednek, és eldőlt, melyik lett az Év Autója.
Andy Vajna filmügyi kormánybiztos is reagált a Saul fia Oscar-díjára.
Harmincnégy évet kellett rá várni, és sokáig senki sem merte biztosra venni, de megtörtént: a magyar film kapta a legrangosabb filmes elismerést. A Saul fia a legjobb idegen nyelvű film díját kapta meg, a szobrot Nemes Jeles László vette át. Leonardo DiCaprio is megkapta az Oscart, Stallone viszont hoppon maradt. A legjobb film díját a Spotlight kapta.
Harmincnégy évet kellett rá várni, és sokáig senki sem merte biztosra venni, de megtörtént: a magyar film kapta a legrangosabb filmes elismerést. A Saul fia a legjobb idegen nyelvű film díját kapta meg, a szobrot Nemes Jeles László vette át. Leonardo DiCaprio is megkapta az Oscart, Stallone viszont hoppon maradt. A legjobb film díját a Spotlight kapta.
"Magyarországnak örömre van szüksége" - üzeni Röhrig Géza, a Saul fia főszereplője. 34 év után nyerhet magyar nagyjátékfilm Oscar-díjat, de az éjjel fél 3-kor kezdődő gála nem csak a Saul fia miatt izgalmas. A fődíjért folyó kemény harcból végül a Spotlight került ki győztesen, és végre megkapta a neki járó szobrocskát Leonardo DiCaprio, Stallone elől viszont elvitték a díjat.
Pontokba szedtük, hogy miért érdemli meg a legfontosabb filmes elismerést a Saul fia, amely már így is elképesztő utat járt be az elmúlt egy évben. Azt is eláruljuk, miért érdemes még azoknak is drukkolniuk, akik nem látták a filmet, vagy nem is akarják megnézni. Már tudjuk, az Akadémia is így gondolkodott.
Egy nappal az Oscar-gála előtt rendezték Los Angelesben az Independent Spirit Awards gáláját, ahol a magyar alkotás lett a legjobb külföldi film.
"Hogy a holokauszt még ma is egy feldolgozatlan történelmi tapasztalat, az egy dolog, és az egy másik, hogy az elfogadása nélkül nincs jövőnk" - állítja Clara Royer, a Saul fia francia forgatókönyvírója. Párizsban mesélt nekünk identitáskeresésről, a Nemes Jeles Lászlóval való kapcsolatáról, magyar gyökereiről, az Oscar-díjra jelölt film hátteréről és a Nyugat- és Közép -Európa közötti különbségről.
Többet várt tőle, de erőteljesnek tartja a Saul fiát Koltai Lajos operatőr-rendező. A magyar Oscar-történelem megkerülhetetlen alakja szerint a legkiszámíthatatlanabb kategória az idegen nyelvű filmeké, Szabó Istvánnal is koppantak már nagyot, amikor mindenki biztosra vette, hogy nyerni fognak. A Sorstalanság rendezője az Oscar-díjakról döntő Amerikai Filmakadémiának is tagja, így mesélt nekünk a szavazásról, a gáláról, és arról, hogyan indította el a pályán a harmadik Oscarjára készülő Emmanuel Lubezkit, a Saul fia-operatőr Erdély Mátyást vagy épp a Gravitáció Oscar-díjas rendezőjét. Interjú.
Míg korábban Fellini, Bergman vagy Buñuel filmjei nyerték el a legjobb külföldi film díját az Oscaron, volt időszak, amikor sokan már komolytalannak tartották ezt a kategóriát. Egy reformnak köszönhetően ma már újra bátor alkotásokat jelölnek, így válhatott nagy esélyessé a Saul fia is. Sőt, Nemes Jeles filmjének eddigi útja kísértetiesen hasonlít a tavalyi győztesére, a lengyel Idára. Az a film is teljesen megosztotta hazáját és a kritikusokat, mégis elhozta a szobrot. Ugyanez lesz 2016-ban is?